Kosmetika, kosmeceutika, bioceutika - kdo se v tom má vyznat!

04.08.2020

Už jste tyto termíny slyšely? Kosmetiku (kosmetické produkty) znáte, ale co ty ostatní?

Termín kosmeceutika má jasný původ. Poprvé jej použil dr. Klingman, dermatolog z Pensylvánské univezity, v r. 1984 k označení produktů ležících mezi kosmetikou a léčivy. Označuje jím "topický přípravek, který se prodává jako kosmetický prostředek, ale má funkční charakteristiky, které svědčí o farmaceutickém účinku". (Topickým přípravkem se myslí, že je nanášen na povrch kůže.) Takže náhrada k léčivům, které jsou jinak na lékařský předpis? Není to tak jednoduché.

Deklarovaný farmaceutický účinek mohou mít jen léčiva a mezi "kosmetikou" a "léčivem" je velký rozdíl. Ačkoliv jsou termíny "kosmeceutika, kosmeceutický" používány dermatology už více než 40 let, všeobecně respektovaná FDA (US Food and Drug Administration) ani EU (Evropská unie) tento termín neznají. Rozlišují pouze "léčiva" a "kosmetiku", čemuž odpovídají legislativní a jiné nároky na jejich vývoj, výrobu, testování a uvedení na trh. Stručně řečeno léčivo, respektive účinná látka, vyvolává v organizmu změny na úrovni molekulární, buněčné, tkáňové a systémové. Výsledkem jeho působení v organizmu je poznání choroby, ochrana před chorobou, zmírnění příznaků onemocnění, léčení nemoci. Tato slovní spojení nesmějí být ve spojení s kosmetikou používána! Kosmetika pečuje, ale nemoc neléčí.

Co tedy s kosmeceutikou i bioceutikou? V obou případech se pořád jedná o kosmetiku. Oba termíny jsou především dobrým příkladem kreativního marketingu. Naznačují spotřebiteli, že v daném výrobku získává něco lepšího, účinnějšího, a za to zaplatí mnohdy nemalé peníze.

Jisté je, že kosmeceutika je bezpečná, protože výroba veškeré kosmetiky podléhá přísnými regulím. EU je v tomto směru ještě mnohem přísnější než FDA! (To byste měly mít na paměti, uvažujete-li nad objednáním kosmetiky z USA.) Na příslušných webech EU si můžete například dohledat jaké látky a v jaké maximální koncentraci lze v jednotlivých kosmetických produktech použít bez rizika poškození zdraví. Jsou zde uvedeny látky syntetické i přírodní. Dokladem přísnosti EU je i tak často zmiňované "netestováno na zvířatech". Pro někoho je to zásadní informace, ale víte, že v EU je zakázáno testování (i jednotlivých látek) na zvířatech už od r. 2013? Kosmetika testovaná na zvířatech se sem ani nesmí dovážet, což není úplně jednoduché, když ještě v r. 2018 80% zemí světa testy na zvířatech připouštělo, mezi nimi i USA! (A jak víme, kde je vůle /obejít zákon, nařízení/ je i cesta.) Je chválihodné, že Evropská unie chce do r. 2013 prosadit celosvětový zákaz testování kosmetiky na zvířatech. Jestli vás legislativa EU týkající se kosmetiky zajímá více do hloubky, může začít například zde. Jestli je pro vás informace o testování na zvířatech zásadní, mrkněte sem, kde naleznete mapu světa a snadno zjistíte, jak si jednotlivé země se zákazem stojí.

Určitě vás od kosmeceutiky nechci zrazovat. Jak výrobci a prodejci uvádí, k její "výrobě se používají nejmodernější výzkumy v oboru biotechnologií a farmakologie". Sama jsem se v rámci "výzkumu" rozhodla objednat si jistý kosmeceutický přípravek, abych mohla dopodrobna nastudovat jeho složení. Pochopitelně mne zajímají parabeny, ropné deriváty a pod. Mám totiž "podezření", že kosmeceutika se dost dobře nerýmuje s přírodní kosmetikou, které chci být nadále věrná i za cenu, že se nezbavím každé vrásky. Kromě toho, že některé změny kůže jsou přirozené, nechci svoje tělo a následně přírodu zatěžovat další "chemií".  Termín "přírodní kosmetika"  sice EU legislativa také nezná, ale je tu Ecocert, nezávislá mezinárodní společnost zabývající se kontrolou a certifikací výrobků obsahujících suroviny z kontrolovaného ekologického zemědělství a v současnosti patří mezi největší certifikační společnosti pro výrobky z mnoha oblastí včetně bio kosmetiky.

Je jasné, že když už jsem si danou věc objednala, také ji použiji, protože levná nebyla. Ve své oddanosti přírodní kosmetice nejsem fanatická. Z času na čas mi nevadí si návštěvu kosmetického salónu, který určitě s přírodní kosmetikou nepracuje, ale zase nabízí ošetření, které prostě jidne nenajdu. Ale to dělám vážně jen dvakrát do roka!

Krásnou pleť všem!

Kamila