Opalovat se, nebo raději ne?

13.05.2021
Pro nás milovníky zdravého opálení otázka téměř Hamletovská! Nic se totiž na stárnutí kůže nepodepisujete tak intezivně jako sluneční paprsky. UVA paprsky jsou v podstatě pro zachování pružnosti a pevnosti pleti vražedné. Díky UVB paprskům jsme sice krásně opálené, ale jestli i zdravě opálené záleží na dávce paprsků, kterou si "dopřejeme". To nejmenší, co pro svou kůži a její zdraví můžeme udělat, je chránit ji v podstatě trvale, v létě při pobytu na slunci zvláště intenzivně. A jak už ví každé malé dítě, bez ochranných prostředků to nejde! Ale vraťme se ještě k těm paprskům, trocha fyziky nikoho nezabije. :-)


Slunce je nejdůležitějším přírodním zdrojem ultrafialového (UV) záření. Podle vlnové délky se dělí UV záření na UVB, UVA a UVC záření. Dobrá zpráva je, že prokazatelně karcinogenní UVC záření je téměř zcela pohlcováno ozónovou vrstvou a na Zemi nepronikne.

UVA to už je něco jiného! Představuje cca 99% UV záření dopadajícího na Zemský povrch. Bohužel, UVA záření poškozuje kůži v hloubce. Obecně nezpůsobuje spálení kůže, ale UVA paprsky pronikají mnohem více do hloubky, poškozují pojivovou tkáň, což vede ke ztrátě napětí kůže. Výsledek? Vrásky a předčasné stárnutí kůže. Vysoká koncentrace UVA záření navíc přispívá ke vzniku kožních karcinomů, a stává se tak jednou z příčin jejich nárůstu.

UVB záření opálí kůži a je příčinou jejího spálení. Krátké UVB paprsky jsou sice z větší části opět pohlcovány ozónovou vrstvou, ale její zeslabení v posledních letech vedlo k tomu, že množství UVB záření, které dopadá na Zemi, je větší. Silné UVB záření vyvolává v kůži její obrannou reakci vůči záření. Proniká vrchní vrstvou pokožky a působí její rychlé opálení. Pokud je dávka UVB záření příliš velká, dojde ke spálení kůže, což se projeví jejím zarudnutím. To je varovný signál, který vysílají buňky kůže. Pak záleží vše na opravných schopnostech buněk, zda poškození zvládnou. Po opakovaném a intenzivním vystavení kůže slunci dochází k vážnému poškození buněk a zvyšuje se riziko, že opravný mechanismus buněk bude nedostatečný. Z dlouhodobého hlediska to může vést ke změnám genetického materiálu, k chronickému poškození, k přednádorovým stavům i k vlastním kožním zhoubným nádorům.

Ačkoliv je Slunce pro život na Zemi nezbytné, negativní účinky ultrafialového záření převažují nad pozitivními. UVB paprsky jsou sice nezbytné pro vznik vitaminu D3, bez nějž se naše kosti neobejdou, ale k tomu je potřeba jen malá dávka UVB paprsků - 15 minut na slunci denně. Riziko poškození kůže UV zářením je mnohem větší. Proto je na místě používat prostředky s ochranným faktorem (SPF) po celý rok nejen v létě u moře nebo na horách. Jen v noci nechte pokožku odpočívat a nezatěžujte ji UV filtry.

Ochranný faktor (SPF) je vyjádřením schopnosti daného prostředku bránit UVB paprskům v poškození kůže. SPF 30+ odfiltruje 97% UV záření, SPF 50+ eliminuje 98%. Chybí vám prostředky s SPF 100? Ty zmizely v důsledku rozhodnutí Evropské komise. Není však důvod ke stížnostem. Dle EU je maximální použitelný ochranný faktor SPF 50+. Mezi SPF 50+ a SPF 100 je totiž rozdíl pouhých 0,003%, tedy zcela zanedbatelný.

A co ochrana před UVA paprsky? Naštěstí čím vyšší je SPF, tím vyšší je ochrana před UVB i UVA zářením. Na běžných opalovacích prostředcích se setkáte s označením UVA uvedeným v kroužku, bez konkrétního čísla. Znamená to, že splňuje normu udávající, že ochrana před UVA musí mít minimálně třetinu výše UVB. Pokud na etiketě jakoukoliv zmínku o UVA nenaleznete, vybírejte jinde.

Mezi obvyklými ochrannými opalovacími prostředky jsou za nejúčinnější považovány ty, které kombinují chemické a fyzikální filtry. Chemické filtry působí jako houba, absorbují sluneční paprsky. Fyzikální filtry vytváří na kůži ochrannou bariéru, která brání proniknout slunečním paprskům do pokožky, odráží je, nebo mění na tepelnou energii . Jistou nepříjemností může být, že přípravky s fyzikálními filtry se hůře roztírají a na pleti vytváří slabou, lehce bílou vrstvu. Bez nich by však  ochranné prostředky nebyly tak účinné. Když náš Ochranný balzám zkombinujete s oblíbeným organickým olejem, bude se vám roztírat pohodlněji. Ale nepočítejte s tím, že zblízka znatelné světlé vrstvy se zbavíte úplně, fyzikální filtry se do pokožky nevstřebávají!

Jaké možnosti máte, když vám kosmetika s chemickými a fyzikláními filtry není po chuti? Zkuste přírodní oleje. Má to ale svá ale.

V zásadě každý rostlinný olej a máslo obsahuje SPF, bohužel v množství, které není příliš vysoké a tedy ani příliš účinné v ochraně pokožky. Navíc hodně záleží na kvalitě daného oleje i způsobu jeho výroby. Přesto se najdou oleje, které vás výší svého přirozeného SPF můžou překvapit, a pokud to se sluněním nebudete opravdu přehánět, můžou být pro vás řešením.

Malinový olej je získáván lisovaním za studena ze semen maliny. Obsahuje vysoké množství tokoferolů (vit. E), polyfenolů a vitamínu C. Je bohatý na vitamín A a obsahuje až 83% omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Olej má protizánětlivé účinky a může být velmi efektivní v péči o pokožku s ekzémy i psoriázou. Díky vysokému obsahu vit. A může být prospěšný i mastné a aknózní pleti. Má výborné antioxidační vlastnosti.

Studie z r. 2000 potvrzuje, že schopnost malinového oleje chránit před UVA a UVB zářením je podobná schopnosti oxidu titaničitého (používá se v opalovacích prostředcích). SPF proti UVB záření má hodnotu 28 - 50, proti UVA kolem 8.

Pokud jde o mrkvový olej je nezbytné rozlišovat mezi esenciálním mrkvovým olejem, olejem lisovaným za studena a macerátem mrkvového oleje. Esenciální olej se vyrábí cestou parní destilace ze semen mrkve. Olej lisovaný za studena je lisován ze semen mrkve. Macerát vzniká macerováním rostlinných částí (mrkve) v nosném oleji. Esenciální mrkvový olej rozhodně NEPOUŽÍVEJTE neředěný! Vzhledem k jeho vysoké koncentraci se doporučuje jeho ředění v nosném oleji (např. mandlovém, slunečnicovém), také by jej neměly používat těhotné ženy. V naší nabídce naleznete "pouze" macerát mrkvového oleje. Jak uvádí zdroje má tento olej SPF až 40. Kromě toho má řadu dalších pro pleť prospěšných vlastností. Více zde.

Vůbec nejlepší bude vybrat si Ochranný přírodní balzám s SPF 30, který obsahuje i fyzikální filtry, a to oxid zinečnatý bez nanočástic. Na povrchu kůže vytváří ochrannou vrstvu odolnou proti vlhkosti, do pokožky se nevsakuje. Jako složka opalovacích prostředků je činí odolnými proti vodě. Obecně chrání pokožku před škodlivými vlivy okolního prostředí.  Proč však zdůrazňujeme "bez nanočástic"? Protože v nanoformě může být oxid zinečnatý při vdechnutí potenciálně nebezpečný, zvláště se doporučuje opatrnost při aplikaci opalovacích prostředků ve spreji. Lepší jsou opalovací mléka a krémy.

My fandíme i při opalování přírodní kosmetice, protože chrání a neškodí! A tím neškozením myslíme její ohleduplnost vůči životnímu prostředí, především vůči vodním organizmům, ale to je na samostatný příspěvek.

Podstatné je, že i při opalování platí: "Všeho s mírou!" Žádná kosmetika není samospasitelná. Pokud jste se rozhodli vystavovat se slunci skutečně intenzivně, po dvou až třech hodinách je vhodné vrstvu ochranného opalovacího prostředku obnovovat, po koupání automaticky. Zachovávejte zdravý rozum! Bez slunce se totiž neobejdeme. K tomu, aby náš organizmus správně fungoval, potřebuje vitamín D a k tomu, aby si jej tělo vytvořilo, potřebuje slunce! Bez Déčka budete protivní! A před tím vás důrazně varujeme! 

Krásnou pleť všem! Vaše Kamila


Zdroje:

https://www.dermanet.cz/cs/kozni-choroby/melanomy/ultrafialove-zareni__s536x7248.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ultrafialov%C3%A9_z%C3%A1%C5%99en%C3%AD

https://kosmeticketrendy.cz/ochranny-faktor-na-opalovani-co-znamena-spf/

https://bodyunburdened.com/red-raspberry-seed-oil-natures-sunscreen/