Skvalen nebo skvalan?
Na úvod zdůrazněme, že skvalan je vhodný pro VŠECHNY TYPY PLETI. Následující řádky tak mohou být užitečné pro KAŽDÉHO.
SKVALEN je přírodní organická sloučenina, přirozená součást živočišných i rostlinných tkání. Za nejbohatší zdroj skvalenu jsou považovaná žraločí játra, ale získávání skvalenu z nich je dnes z ekologických i etických důvodů překonané. I v kosmetice tak dominuje sklaven rostlinný, nejčastěji jsou jeho zdrojem olivy, pšeničné klíčky, cukrová třtina a pod.
Skvalen se přirozeně vyskytuje i v lidském těle, které má schopnost si jej samo vyprodukovat (syntézou v játrech). Bohužel, věkem tato schopnost slábne. Na maximální úrovni je, když je nám -náct, po dvacítce její úroveň klesá, což se projevuje i na stavu naší pleti. Pleť se stává sušší, ztrácí svou hebkost, hrubne. Skvalen je významnou složkou kožního mazu, který chrání naši pokožku před infekcemi a ztrátou vlhkosti, která je zárukou zdravého stavu pokožky. I proto je předmětem vědeckých výzkumů, jelikož, jak známo, kůže je největším orgánem lidského těla s celou řadou zásadních funkcí.
Ať živočišný, nebo rostlinný skvalen je příliš nestabilní na to, aby byl použitelný v kosmetických přípravcích. V zájmu stability musí projít hydrogenací, jejímž výsledkem je skvalan. Jeho benefity pro pleť se tím nemění.
- Změkčovač. Skvalen je jedním z nejlepších přírodních změkčovačů. Rychle a efektivně je absorbován pokožkou do hloubky. Obnovuje zdravou vláčnost a pružnost, aniž by zanechával mastné zbytky na povrchu.
- Hydratace. Kožní maz je ze 13% tvořený právě skvalenem. Nic tak nebrání ztrátě vlhkosti z pokožky jako lipidová vrstva na jejím povrchu. Je-li narušená, dochází k dehydrataci.
- Antioxidant. Skvalen má přirozené antioxidační vlastnosti. Dle výzkumů se zdá být rozhodujícím pro eliminaci oxidačního poškození pokožky volnými radikály i slunečním zářením.
- Protinádorové účinky skvalenu jsou stále předmětem výzkumu. Nicméně v posledních letech bylo zjištěno, že skvalen vykazuje ochranné účinky proti některým typům kožních nádorů.
- Pravidelným aplikací skvalenu podpoříte i tvorbu kolagenu. Výsledkem bude pevnější pleť.
Dermatologové doporučují skvalen pro všechny typy pleti, a to i pleť mastnou a aknózní. Ačkoliv je skvalen olej, je velmi lehký, nekomedogenní, tzn. neucpává póry. Má i jisté protizánětlivé účinky, mírní začervenání a podráždění pokožky, její suchost, a to i v případě, že jsou tyto stavy vyvolány ekzémem, dermatitidou, psoriázou, alergiemi a pod. Je výborný i na citlivou pokožku.
Ačkoliv skvalan neobsahuje žádné známé iritanty, používejte jej střídmě. Při aplikaci stačí pár kapek rozetřít v dlaních a prsty vmasírovat do pokožky. Nechte několik minut vstřebat. Vždy jej nanášejte na čistou pokožku! Podobným způsobem můžete skvalan použít i na vlasy - vmasírovat do vlasové pokožky.
I před prvním použitím skvalanu však nezapomínejte na test snášenlivosti! A ani náhodou (i když nejste vegan) nepoužívejte skvalan živočišného původu, není to hezké! Náš skvalan je z oliv!
Krásnou pleť všem!
Kamila
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6253993/
https://compassiondermatology.com/blog/dermatologist-tips-improve-your-skin-with-squalane-oil-southlake-tx/